+90 236 233 83 02

info@selsanmakina.com

Türkçe English

Döküm Sektörü

Ekzotermik – Yalıtım Karakterli ve Yalıtım Karakterli Besleyici Gömlekler

Döküm esnasında metallerin soğuma aşamasına gelindiğinde kristal yapılarda hacimce küçülmeler ve parça içi çekintiler (boşluklar) meydana gelir. Bu sebeple döküm, hacimsel büzülme gereksinimlerini karşılamak için yeterli miktarda sıvı metal ile beslenir. Besleyici gömlekler üç farklı özellikte üretilir.

  • Yüksek Ekzotermik karakterli besleyici gömlekler
  • Orta Ekzotermik –Yalıtım karakterli besleyici gömlekler
  • Yalıtım karakterli besleyici gömlekler
Besleyici gömlek kullanımının avantajları

Besleyici gömlekler, döküm verimini yükselterek dökülen verimsiz metal miktarını azaltır. Böylece, Dökümdeki kalite ve verim yükselirken üretimdeki kapasite de artar.

Yüksek Ekzotermik karakterli besleyici gömlekler:

Yüksek ekzotermik besleyici gömlekler, hassas ölçüleri sayesinde yüksek basınçlı otomatik döküm hatlarında kullanılabilmektedir. Çelik, pik / sfero, demir dışı metal gibi pek çok dökümlerde kullanılmaktadır. Döküm beslemelerinde ihtiyaca göre kapalı, açık ve özel şekillerde yüksek ekzotermik besleyiciler üretilebilmektedir.

Orta Ekzotermik Yalıtım karakterli besleyici gömlekler:

Orta Ekzotermik Yalıtım karakterli besleyiciler Özellikle çelik ve sfero döküm uygulamalarında modülü 2‘nin üzerinde olan yerlerde, izolasyon özelliğinin sağladığı besleme performansının artırılmak istendiği durumlarda kullanılır. Dayanımları çok yüksek olan bu besleyici gömlekler 900 mm. çapa kadar şekillendirilen, silindirik, oval ve tabanı konik olarak üretilmektedir.

Yalıtım karakterli besleyici gömlekler

Sfero ve Alüminyum dökümler için kullanımı olan bu besleyici gömlekleri açık ve kapalı olarak üretebilmekteyiz. Yalıtım karakterli besleyici gömleklerin yüksek yalıtım özelliği etkili besleme yapmasını sağlamaktadır.

Mini Besleyiciler

Kullanım alanı çelik ve sfero dökümler olan mini besleyicileri diğer hazır besleyicilerden ayıran en önemli özellik içindeki metalin %75-80’inin besleme amacı ile kullanılabilir olmasıdır. Besleyici yerleştirme alanı küçük olan bölgelerde kullanılırlar. Bu tip ürünler kalın kesitli olup, düşük besleyici hacmi sayesinde yüksek ekzotermik özelliğe sahiptir. Mini besleyiciler, yüksek ekzotermik özellikleri sayesinde içindeki metal minimum seviyeye gelinceye kadar çalışmaya devam ederler. Besleyiciler, sabit pim sistemi, fonksiyonel kapaklar ve özel tasarımlara sahiptir. Bu özellikler performanslarını artırmaktadır.

Ekzotermik Besleyici Tozlar

Ekzotermik besleyici tozlar, döküm yardımcı elemanlarındandır. Besleyicinin atmosferle olan bağını ortadan kaldırarak besleyicinin katılaşma hızını keserler. Ekzotermik besleyici tozların içeriğindeki alüminyum ve diğer oksitleyici malzemeler, sıcak metalle temas ettiğinde ekzotermik bir reaksiyon vererek yanar ve yalıtım özellikleri sayesinde ısıyı korurlar. Yanma için gerekli olan oksijen kendi bünyelerinde oluştuğu için homojen bir reaksiyon verir. Ekzotermik besleyici tozların kapalı ambalajda ve kuru ortamda, 25°C sıcaklıkta stok süresi 1 yıldır.

Kalıplanabilir Besleyici Tozlar

Boş silindir şeklinde kalıplanan tozlar, bağlayıcılar yardımı şekillenirler. Besleyici kanallarına yerleştirilen besleyici tozlar, ergimiş metalle temas ettiğinde tutuşarak ısı verir ve yanarlar. Reaksiyon bittikten sonra da etkin yalıtım sağlarlar. Kalıplanabilir besleyici tozların kapalı ambalajda ve kuru ortamda, 25 °C sıcaklıkta stok süresi 1 yıldır.

Seramik Fiber Esaslı Isı Yalıtım Malzemeleri

Seramik elyaf esaslı bu ürünler, ıslak preslemeyle çeşitli geometrik şekillerde üretilmektedirler. Ateşle teması direkt olup yüksek ısıyı tutan, düşük ısı iletkenliğine sahiptirler.

Uygulama alanlarına ve istenilen özelliklere göre, alümina-silikat fiber ve kalsiyum-magnezyum silikat fiber içeren ürünler önerilmektedir.

  • Yüksek sıcaklıkta kimyasal kararlılığa sahiptir.
  • Düşük ısı iletkenlik katsayısına sahiptir.
  • Termal şok ve korozyona dirençlidir.
  • Montaj esnemelerine karşı dayanıklıdır.
Kombi ve Şofben Isı Yalıtım Plakaları

İçlerinde bulunan yanma odalarının izole edilmesi için kullanılan bu yalıtım malzemeleri, seramik elyaf esaslı yalıtım plakalarıdır

Brülör Kapağı Isı Yalıtım Plakaları

Ev ya da sanayi tipi tüm kalorifer ve kazan kapaklarının izolasyonunda kullanılan seramik elyaf esaslı yalıtım plakalarıdır.

Termotüp

Termotüp daldırma uçlarının çevresinde, ısı yalıtım malzemesi olarak kullanılan seramik elyaf esaslı yalıtım ürünleridir